Kuchnia stanowi niezwykle ważne pomieszczenie w domu, dlatego też tak istotne jest zadbanie nie tylko o to, aby praca w niej była komfortowa i sprawiała domownikom przyjemność, ale również, aby samo pomieszczenie odpowiednio się prezentowało. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki wybrać kolor blatu kuchennego – czy jasny blat w kuchni sprawdzi się lepiej niż jego ciemny odpowiednik? Na co zwracać uwagę i o czym pamiętać decydując się na zakup blatu?

Ciemny blat w kuchni – czy warto?

Choć ciemne blaty w kuchni widuje się o wiele rzadziej niż jasne, to jednak ciemna kolorystyka nie jest w tym przypadku żadną wadą. Co więcej, okazuje się być doskonałym sposobem na wyróżnienie kuchni spośród innych, podobnych do siebie rozwiązań. Ciemne, a w szczególności czarne blaty mogą dodać temu niezwykle ważnemu pomieszczeniu elegancji oraz minimalizmu. Koniecznie należy jednak dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego blatu, tak aby ten idealnie współgrał z resztą elementów kuchni – mowa tutaj przede wszystkim o kwestii, jaką są meble kuchenne na wymiar, podłoga lub kafelki. 

Ciemny blat do kuchni – zalety i wady

Wiele osób za bezpieczną opcję uważa jasny blat do kuchni – wynika to z faktu, iż ciemne elementy mebli kuchennych stanowiły do niedawna rzadkość. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Nic w tym dziwnego, bowiem dostarcza ono szereg korzyści, czyli przede wszystkim:

  • wyróżnienie pomieszczenia i nadanie mu stylu oraz nietuzinkowości,
  • stworzenie przytulnego wnętrza,
  • doskonałe dopełnienie stylu klasycznego, industrialnego, czy nawet skandynawskiego,
  • podkreślenie elegancji stylu glamour (szczególnie w połączeniu z kolorem złota oraz butelkową zielenią).

Jak każde rozwiązanie, tak i ciemny blat do kuchni ma swoje wady. Jak można się domyślić, łatwo o optyczne pomniejszenie kuchni, toteż lepiej jest unikać takiego koloru w małych i ciemnych wnętrzach. Taka kolorystyka blatu wymaga również precyzyjnego wybrania pozostałego wyposażenia kuchni – nie wszystko będzie dobrze wyglądało w połączeniu z ciemnym blatem. Co więcej, należy liczyć się z tym, iż na lakierowanej powierzchni blatu mogą szczególnie odznaczać się ślady palców oraz wszelkie zarysowania lub nieczystości.

Jasny blat do kuchni – zalety i wady

Jasny kolor blatu kuchennego to bez wątpienia najczęściej wybierana opcja. Jakie zalety niesie za sobą jasna kolorystyka? Otóż przede wszystkim:

  • optycznie powiększa oraz rozjaśnia pomieszczenie,
  • prezentuje się czysto i sterylnie,
  • stanowi uniwersalny wybór,
  • pasuje do wielu stylów.

Nie da się ukryć, że jasny blat o wiele łatwiej wpasować w przestrzeń kuchenną, jednakże warto również być świadomym wad, jakie niesie za sobą takie rozwiązanie. Należy bowiem liczyć się z tym, że kuchnia może stać się nieco mniej przytulna (z powodzeniem da się jednak ocieplić ją za pomocą drewna oraz roślin), a ewentualne zabrudzenia – o wiele bardziej widoczne.

AsKuchnie to producent mebli na wymiar działający na terenie miasta Wrocław, który pomoże dobrać odpowiednie elementy kuchni do wnętrza i jego wystroju, spełniając oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających klientów.