Nie każdy, kto stoi przed wyzwaniem zaprojektowania swojej kuchni, wie, na co należy zwrócić uwagę. Każda kuchnia charakteryzuje się nie tylko innym metrażem, ale także kształtem – niemniej jednak istnieją pewne podstawy, o których powinno się pamiętać. Niezależnie od tego, czy planuje się remont kuchni, czy też przygotowuje to pomieszczenie zupełnie na nowo – pracy będzie sporo. Celem jest przecież nie tylko urządzenie wnętrza w sposób praktyczny, ale również stylowy. Z racji na to, że z kuchni korzysta się codziennie, projekt powinien być odpowiednio przemyślany, gdyż przeprowadzenie wszelkich późniejszych zmian niewątpliwie będzie trudnym zadaniem.
Projektowanie kuchni – podstawowe rzeczy, na które należy zwrócić uwagę
Wszystko, co związane z projektem kuchni, powinno zostać wcześniej skrupulatnie zaplanowane. Zacząć należy przede wszystkim od tego, czyim królestwem będzie kuchnia, a także jak długo docelowo ma służyć – istotne jest bowiem, aby dopasować projekt kuchni na wymiar to potrzeb, a także oczekiwań domowników. W takim przypadku najlepszym pomysłem jest zdanie się na specjalistów – ci będą w stanie stworzyć idealny projekt, dzięki któremu codzienne korzystanie z tego pomieszczenia będzie przyjemnością.
Każdy zapalony entuzjasta gotowania z pewnością marzy o kuchni, w której wszystko ma swoje miejsce. Wszelkie elementy dostępne są na wyciągnięcie ręki, a miejsca na naczynia i akcesoria w żadnym wypadku nie brakuje – brzmi jak piękny sen, prawda? Otóż okazuje się, że z pomocą doświadczonych fachowców możliwe jest stworzenie wymarzonej kuchni i – co ważne – wcale nie jest to rozwiązanie tak drogie, jak mogłoby się to wydawać.
Projekt kuchni w kontekście zabudowy AGD
Jedną z podstawowych kwestii, które należy przemyśleć, jest zabudowa. Obecnie sporo osób decyduje się na zabudowanie swoich sprzętów AGD, dzięki czemu wszystkie meble są właściwie dopasowane do posiadanych przez domowników urządzeń. Jak można się domyślić, ma to ogromny wpływ na estetykę pomieszczenia. Nie każdemu jednak musi podobać się zabudowa, toteż projekt kuchni nie wyklucza również sprzętów AGD w wersji wolnostojącej. Stawiając jednak na zabudowę, kuchnia nabiera jednolitego i spójnego wyglądu. Z kolei zaletą rozwiązania wolnostojącego jest łatwość wymiany sprzętu w razie awarii. W momencie, kiedy wszystko jest do siebie dopasowane, konieczne będzie znalezienie modelu o identycznych wymiarach. Nie ma tutaj więc miejsca na przypadek – potrzeba zakupu nowego sprzętu, wywiera na domownikach konieczność dokładnego dopasowania urządzeń. W innym wypadku należy liczyć się z tym, iż pięknie zaprojektowana i gustowna kuchnia może łatwo stać się nieestetyczna – np. w momencie, kiedy wykonana została zabudowa pod dużą lodówkę, a nowy model jest zauważalnie niższy. Jak więc się okazje, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Nie ulega jednak wątpliwości, że obecnie popularnym rozwiązaniem jest właśnie kuchnia w zabudowie.
Nie można jednak zapomnieć, że projektowanie kuchni w kontekście AGD, to także kwestia wybrania odpowiedniego sprzętu, który docelowo miałby stanąć w tym pomieszczeniu. Choć na lodówkę, kuchenkę, czy zmywarkę miejsce zawsze powinno się znaleźć, to co w przypadku pralki? Niekiedy łazienki w mieszkaniach są tak małe, że domownikom nie pozostaje nic innego, aniżeli przeniesienie pralki właśnie do kuchni. W takim wypadku koniecznie należy uwzględnić jej obecność w projekcie. W przypadku małych metraży być może dobrym pomysłem będzie także zrezygnowanie z dodatkowej zamrażarki? Z kolei właściciele dużych kuchni mogą pokusić się nawet o wstawienie do nich telewizora – osoby, które uwielbiają oglądać telewizję podczas gotowania, z pewnością będą zachwycone. Wszystkie te aspekty powinny być jednak właściwie przemyślane i zaplanowane. Bez tego nie można liczyć na powodzenie.
Funkcjonalność czy piękno?
Podstawową kwestią jest, aby nigdy nie stawiać tylko i wyłącznie na to, co aktualnie jest w modzie, gdyż ta, podobnie jak uroda, przemija. Koniec końców znaczenie ma przede wszystkim charakter i funkcjonalność. Posiadanie pięknej i modnej, choć niefunkcjonalnej kuchni mija się z celem. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba przygotować się na nieuchronnie zbliżający się kolejny remont.
Kluczowe jest więc, aby stawiać na rozwiązania nie tylko ładne, czy modne, ale takie, które ułatwiają życie. Korzystanie z kuchni powinno być dla domowników przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem. Chcąc jednak, aby tak się stało, konieczne jest właściwe zaplanowanie wszystkiego, co docelowo ma się znaleźć w pomieszczeniu. Nie można zapominać także o wyznaczeniu stref do:
- zapasów,
- przechowywanie,
- gotowania i pieczenia,
- przygotowywania,
- zmywania.
Podział kuchni na 5 najważniejszych obszarów ułatwi codzienną pracę i umożliwi właściwą organizację zawartości szafek kuchennych.
Kuchnia dla osób niepełnosprawnych – jaka powinna być?
Kuchnie, które są przeznaczone do użytku dla osób niepełnosprawnych, wymagają szczególnej uwagi. Istotne jest, aby w takim przypadku postawić na dedykowaną kuchnię na wymiar. Projekt powinien jednak zależeć od potrzeb takich osób, a także stopnia ich niepełnosprawności. Najważniejsza w każdej kuchni jest oczywiście funkcjonalność, jednakże jeśli chodzi o projektowanie kuchni z myślą o osobach niepełnosprawnych, funkcjonalność zdaje się mieć jeszcze większe znaczenie. Chcąc zapewnić wystarczające miejsce osobie niepełnosprawnej, powinno się pamiętać o niezbędnej przestrzeni manewrowej wynoszącej minimum 150 cm w konturze koła. Kluczowy jest także wygodny dostęp nie tylko do wszystkich sprzętów, jakie znajdują się w kuchni, ale oczywiście także do szafek. O czym jeszcze należy pamiętać?
- Istotne jest, aby dolne półki lodówki umieścić na wysokości przynajmniej 30 cm od podłogi, natomiast górne – nie wyżej niż 140 cm.
- Zlewozmywak nie powinien być zabudowany, aby ułatwić swobodny podjazd. Warto rozważyć także zakup baterii jednouchwytowej z wydłużoną rączką dźwigniową.
- Przemieszczanie garnków będzie o wiele łatwiejsze, jeśli postawi się na płytę ceramiczną.
- Piekarnik powinien być zamontowany obok płyty kuchennej, tak aby osoba niepełnosprawna nie musiała się schylać podczas wkładania oraz wyjmowania potraw.
- Szafki powinny otwierać się nawet do 180 stopni.
- Wysokość stołu oraz rozstaw jego nóg powinien umożliwiać łatwe podjechanie wózkiem.
Projektowanie kuchni dostosowanej do małych dzieci
Posiadanie dzieci niewątpliwie wiąże się z szeregiem nieprzewidzianych sytuacji. Niemniej jednak warto pamiętać, że najmłodsi, czy się tego chce, czy też nie, do kuchni będą wchodzić. Warto więc zastanowić się nad tym, jak odpowiednio przygotować kuchnię, z której będą korzystać. Być może dobrze by było w ogóle pokusić się o zamknięcie jej przed milusińskimi? W tym celu dobrym wyborem będą drzwi lub płotek, za pomocą którego można uniemożliwić raczkującym maluchom wtargnięcie do pomieszczenia.
Rodzice nie mogą także zapominać o jakże istotnych klipsach magnetycznych oraz rzepach, które chronią zawartość szuflad i szafek przed ciekawskimi pociechami. To jednak niejedyne miejsca, którym należy poświęcić szczególną uwagę – na taką zasługują przecież także kuchenka oraz piekarnik. Te sprzęty także powinny pozostać niedostępne dla dzieci. Część rodziców decyduje się na przeznaczenie jednej szuflady dziecku, tak aby odwrócić jego uwagę od innych – w swojej szufladzie, maluch może trzymać ulubione przekąski lub smakołyki.
Kluczowe jest także, aby pamiętać o tym, iż wszystkie sprzęty powinny być dobrze schowane. Niebezpieczeństwem są również ostre krawędzie i ranty – dobrze jest albo całkowicie z nich zrezygnować, albo też zabezpieczyć odpowiednią, miękką okleiną.
O czym jeszcze należy pamiętać podczas projektowania kuchni?
Podstawową kwestią, która bez wątpienia odgrywa bardzo ważną rolę w projekcie kuchni, jest oczywiście budżet, jakim dysponują domownicy. Jak można się domyślić, wybór kuchni powyżej swoich możliwości finansowych, nie jest dobrym pomysłem, dlatego też warto od razu poinformować projektanta o kwocie, którą się dysponuje, a także swoich najważniejszych oczekiwaniach, które koniecznie chciałoby się uwzględnić w projekcie kuchni. Choć doświadczony specjalista jest w stanie doradzić lepiej niż ktokolwiek inny, to jednak nie można zapominać o tym, że to klient ma najwięcej do powiedzenia – w końcu to przecież jego kuchnia. Celem jest więc dogadanie się z projektantem – nakreślenie mu swojej wizji, pokazanie inspiracji, zadawanie pytań. Niemniej jednak powinno się także posłuchać tego, co specjalista ma do powiedzenia – jego spojrzenie na projekt i niezbędne uwagi mogą być bezcenne.
O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o szczerości. W przypadku kiedy domownikom nie podoba się rozwiązanie zaproponowane przez fachowca, warto o tym powiedzieć. Udany projekt powstaje we współpracy zarówno z klientem, jak i specjalistą – nie da się więc ukryć, że znaczenie mają wszystkie niuanse. Szczerość popłaca, dlatego bez żadnego wahania powinno się wyrażać swoją opinię. Zapraszamy do kontaktu z AsKuchnie we Wrocławiu