Szafki pracownicze BHP we Wrocławiu

W niektórych firmach organizowanie specjalnych szatni, które są wyposażone w szafki pracownicze, jest koniecznością. Pracownicy mogą w nich przechowywać swoje osobiste rzeczy, a także ubrania robocze po zakończonej zmianie. W naszej ofercie dostępny jest szeroki wybór tego typu mebli. Warto zapoznać się z możliwościami i wybrać najlepsze szafy ubraniowe do szatni.

To zajmie tylko minutę.

Szafki ubraniowe BHP – przepisy prawne

To jak powinna zostać zagospodarowana szatnia pracownicza, w dużej mierze jest zależne od przepisów prawa, a dokładnie od Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na temat przepisów BHP. Zgodnie z nimi każdy pracownik musi posiadać własną przestrzeń do przechowywania odzieży, a także innych rzeczy. Ponadto przepisy określają, że szafki pracownicze muszą się znajdować w odpowiednim miejscu, aby każdy mógł dotrzeć do swojego stanowiska pracy bez konieczności wychodzenia z budynku. Szafka na ubrania robocze, powinna także być sucha oraz oświetlona w odpowiedni sposób.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, można wyróżnić cztery typy szatni, w których należy ustawić szafki odzieżowe:

1. Szatnie na odzież własną – powinny posiadać specjalne wieszaki, półki, w których można przechowywać buty i kilka miejsc do siedzenia, przechowuje się w nich prywatne ubrania;

2. Szatnie na odzież ochronną oraz odzież roboczą – powinna być wyposażona w szafki ubraniowe BHP, wykorzystuje się je kiedy pracownicy wykonują obowiązki, podczas których mogli by pobrudzić lub uszkodzić swoje ubranie;

3. Szatnie podstawowe – powinny się znajdować w miejscu pracy, w którym nie panują jakieś szczególne warunki i nie ma obawy o stan ubrań prywatnych, w takich sytuacjach zarówno odzież własna jak i ubrania robocze przechowuje się w jednej skrytce;

4. Przebieralnie przepustowe – tego typu pomieszczenia są połączeniem pierwszego oraz drugiego typu, dziali je zespół sanitarny, w którym znajduje się prysznic, jest ona wykorzystywana, kiedy pracownik wykonuje zadania z wykorzystaniem środków, które silnie brudzą, środków intensywnie pylących czy nawet trujących.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że w przepisach są także określone normy związane z umeblowaniem, wyposażeniem miejsc, w których przechowuje się odzież itd.

Szafki pracownicze – jakie normy powinny spełniać?

Kwestie związane z wielkością oraz wyposażeniem szafek dla pracowników są także dodatkowo określone w przepisach. Szafki pracownicze Wrocław, powinny mieć wysokość około 1800 mm, szerokość 480 mm, oraz głębokość 400 mm. Kolejną ważną kwestią jest podzielenie każdej szafki oraz wyposażenie ich w półkę, drążek i wieszak.