Niewątpliwie drewno jest materiałem, który doskonale sprawdza się w wielu pomieszczeniach w mieszkaniu. Znakomicie prezentuje się nie tylko w salonie, czy sypialni, ale także w kuchni, o której mówi się, że stanowi serce każdego domu. Dlaczego warto postawić na drewno w kuchni na ścianie i o czym warto pamiętać? Jakie zalety niesie za sobą takie rozwiązanie, a także kiedy będzie dobrym wyborem?

Drewniana ściana w kuchni – co należy wiedzieć?

Osoby, które nie chcą mieć na swojej kuchennej ścianie płytek, często decydują się na drewno. Nic w tym dziwnego, bowiem materiał ten doskonale sprawdza się w przypadku dzisiejszych wnętrz – szczególnie tych urządzonych w stylu skandynawskim lub retro. Należy jednak pamiętać, że kuchnia jest miejscem, w którym nie brakuje wilgoci i ciepła. Co więcej, trudne warunki spowodowane tryskającym tłuszczem oraz wszechobecną wodą sprawiają, że nie każde drewno będzie odpowiednim wyborem. Z tego powodu wiele osób stawia na materiały drewnopochodne, czyli na przykład drewniane lub laminowane panele ścienne, które znacznie lepiej radzą sobie w kuchennych warunkach.

Drewno w kuchni na ścianie – czy jest dobrym wyborem?

Drewno nad blatem w kuchni znakomicie sprawdzi się w połączeniu z meblami czy podłogami wykonanymi z tego samego materiału. Wybór ten szczególnie zachwyci tych, którzy ponad wszystko cenią sobie domowe ciepło, bliskość natury oraz piękny wygląd wnętrza. Chcąc jednak możliwie najdłużej cieszyć się drewnem w kuchni, należy zwrócić dużą uwagę na to, aby zwiększyć jego odporność na panujące w kuchni warunki. Mowa tutaj chociażby o wzbogaceniu go dodatkową warstwą lakieru lub postawieniu na drewno laminowane. Niezbędne będzie także solidne przymocowanie paneli do ściany, tak aby te charakteryzowały się jak najlepszą szczelnością.

Drewno nad blatem w kuchni – doskonałe uzupełnienie

Obecnie drewno jest niezwykle często wybieranym materiałem, o którym z całą pewnością można powiedzieć, że przeżywa drugą młodość. Dziś jednak widywane jest nie jako boazeria, lecz w nieco bardziej nowoczesnych odsłonach. Wysokiej jakości meble kuchenne na wymiar, idealnie dobrana kolorystyka i pięknie prezentujące się drewniane panele na ścianie znakomicie pasują do modnego w obecnych czasach stylu skandynawskiego. Warto jednak pamiętać, że drewno w kuchni na ścianie wcale nie oznacza, iż pokryta jest nim cała jej powierzchnia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewna, aby podkreślić nim jedynie fragment ściany (na przykład ten znajdujący się nad blatem). Choć wydawać by się mogło, że drewno nad blatem w kuchni to jedyne rozsądne rozwiązanie, to nie brakuje osób, które decydują się także na drewno nad zlewem. Choć takie połączenie z pozoru może wydawać się nierozsądne, to jednak odpowiednio wykonane będzie doskonale spełniało swoje zadanie. W wyborze odpowiedniego rozwiązania z pewnością pomoże poważany producent mebli na wymiar – przykładem jest tutaj firma AsKuchnie działająca na terenie miasta Wrocław.