Wyspa w kuchni stanowi rozwiązanie wielu różnych problemów aranżacyjnych, z którymi często zmagają się osoby chcące cieszyć się wygodnym i przestronnym pomieszczeniem. Jest ona także jednym z bardziej interesujących trendów, na jakie decydujemy się w obecnych czasach. Jak zagospodarować wyspę w kuchni i jakie projekty warto wziąć pod uwagę?
Wyspa kuchenna – dlaczego warto?
Osoby, które w kuchni spędzają sporą część swojego dnia, ciesząc się gotowaniem, powinny przemyśleć wyspę w kuchni, która nie tylko poprawi komfort i wygodę pracy, ale również pozwoli w wygodny i funkcjonalny sposób zagospodarować przestrzeń. To jednak nie wszystkie zalety, jakie płyną z tego rozwiązania.
Wyspa kuchenna stanowi doskonałe miejsce do przechowywania rzeczy. Jest ona poniekąd przedłużeniem znajdującej się w kuchni zabudowy, toteż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować na niej płytę grzewczą, czy też po prostu urządzić ją niczym funkcjonalny blat. Niektóre osoby decydują się również umieścić na niej posiadane sprzęty, takie jak ekspres do kawy, czy robota kuchennego. W takim przypadku należy jednak zwrócić dużą uwagę na wygodny dostęp do prądu – niezbędne jest bowiem, aby nieopodal znajdowały się gniazdka, do których można wpiąć stojące na wyspie urządzenia.
Z powodzeniem można jednak potraktować to miejsce, jako kolejną przestrzeń na szafki czy szuflady, w których przechowuje się różnego rodzaju naczynia lub akcesoria kuchenne. Osoby, które posiadają wiele przydatnych przedmiotów, znajdą w ten sposób dodatkowy obszar do ich przechowywania. Dlaczego jeszcze warto przemyśleć posiadanie wyspy kuchennej? Duże znaczenie ma bowiem wygląd, który jest ogromnym atutem takiego rozwiązania. Obecnie wyspa jest nie tylko wyznacznikiem designerskiej kuchni, ale również świetnym sposobem na sprytne połączenie kuchni z salonem. W wielu przypadkach pełni ona również funkcję stołu jadalnego, dzięki czemu pozwala całkowicie wykorzystać wolną przestrzeń.
Wyspa jako miejsce do spożywania posiłków
Wyspa kuchenna doskonale sprawdzi się jako alternatywa stołu – szczególnie w mieszkaniach cechujących się niewielkim metrażem, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Choć dla wielu wyspa kuchenna jest przede wszystkim obszarem, w którym przygotowuje się potrawy, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją również jako miejsce do spożywania posiłków.
Osoby, które potrzebują dodatkowej przestrzeni na przechowywanie sprzętów i akcesoriów kuchennych, jednocześnie pragnąc wygospodarować nieco miejsca, przy którym można usiąść i zjeść, powinny rozważyć wyposażenie swojej kuchni właśnie w wyspę. Ta sprawdzi się znakomicie szczególnie w mieszkaniach, w których kuchnia połączona jest z salonem.
Dodatkowe miejsce do przechowywania – wyspa kuchenna
Warto pamiętać, że podczas planowania kuchni z wyspą, należy zwrócić uwagę na to, aby odpowiednio dopasować ją zarówno do wnętrza, jak i swoich potrzeb. Może ona bowiem pełnić zarówno funkcję śniadaniową, jak i idealne miejsce na zlewozmywak i płytę grzewczą. W przypadku wyboru tej drugiej opcji trzeba jednak dopilnować, aby zachowana została odpowiednia długość blatu roboczego, czyli minimum 90 cm.
Chcąc, żeby wyspa kuchenna oprócz bycia piękną, była również funkcjonalną, należy odpowiednio zaplanować jej wnętrze. To, co znajduje się w szufladach, powinno być właściwie rozplanowane – pozwoli to znacznie ułatwić przebieg pracy w kuchni i uczyni przygotowywanie posiłków znacznie przyjemniejszym i przede wszystkim szybszym procesem, podczas którego nie będziemy tracić czasu na poszukiwanie niezbędnych sprzętów czy akcesoriów kuchennych. Koniecznie należy więc zadbać o odpowiednie rozmieszczenie każdej z 5 stref, czyli miejsca na:
- przechowywanie zapasów,
- zmywanie,
- przygotowywanie posiłków,
- gotowanie.
Wiele osób za punkt odniesienia uważa blat roboczy z płytą grzewczą, obok którego powinna znaleźć się szafka z szufladą, w której to natomiast znajdą się potrzebne do gotowania akcesoria. Jak się okazuje, wyspa kuchenna daje wiele możliwości aranżacji, a wybór tej konkretnej zależy przede wszystkim od wyobraźni.
Wyspa kuchenna – na co zwracać uwagę podczas urządzania kuchni?
Decydując się na wyspę kuchenną, należy wcześniej przemyśleć, w jaki sposób zamierza się ją wykorzystać. Nie powinna ona dublować się z częścią aneksu – straci wtedy na funkcjonalności i stanie się jedynie elementem dekoracyjnym, za pomocą którego oddziela się od siebie kuchnię i salon. Jednym z lepszych pomysłów jest wykorzystanie jej właśnie jako miejsca, w którym znajdzie się strefa gotowania – nic nie stoi na przeszkodzie, aby podprowadzić do niej także instalację wodną i zdecydować się na umieszczenie w tym miejscu zmywarki, czy zlewozmywaka z suszarką. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, wyspa daje mnóstwo możliwości stworzenia nowoczesnej i pięknej kuchni – może stanowić doskonałe miejsce do eksponowania, zachwycając swoim wyglądem, jak i przestrzeń jadalną, która pozwoli na wygodne spożywanie pysznych posiłków.
Niezwykle istotne jest jednak zachowanie odpowiedniej estetyki. Jeśli zależy nam na tym, aby wyspa kuchenna dobrze się prezentowała, musimy zadbać o dopasowanie jej stylistyki oraz kolorystyki nie tylko do samych mebli, które znajdują się w aneksie, ale również do tych, które są w salonie.
Dobrze zaprojektowana kuchnia i wyspa kuchenna
Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli na odpowiednie dopasowanie wyspy kuchennej do przestrzeni domowej, jest skorzystanie z oferty firmy zajmującej się tworzeniem kuchni na wymiar. Decydując się na taki krok, można mieć pewność, że pomieszczenie zostanie odpowiednio zaprojektowane, tak aby łączyć w sobie piękną stylistykę z możliwie największą użytecznością.
Bez znaczenia jest to, czy zależy nam na tym, aby była to wyspa z półkami na wino, czy też stanowiąca dodatkowe miejsce do przechowywania posiłków lub ich spożywania – specjaliści z firmy AsKuchnie zrobią wszystko, aby końcowy efekt nadał nowoczesnego charakteru naszemu wnętrzu, a także zwiększył funkcjonalność podczas gotowania, które powinno kojarzyć się z przyjemnością i odpoczynkiem, a nie przykrym obowiązkiem.