Choć z pozoru mała kuchnia może wydawać się problematyczna w aranżacji, to jednak dzięki kilku podstawowym zasadom można w łatwy sposób uczynić ją funkcjonalną. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku jest kuchnia na wymiar, która pozwala idealnie dopasować wygląd pomieszczenia do gustu oraz oczekiwań domowników. Jak jednak powinna wyglądać funkcjonalna kuchnia w bloku? O czym pamiętać przy aranżacji?

Mała powierzchnia kuchni – jak odpowiednio ją zagospodarować?

Jak można się domyślić, niewielka powierzchnia kuchni musi wiązać się z pewnymi kompromisami. Mowa tutaj chociażby o wystrzeganiu się ciemnych kolorów, które optycznie pomniejszają wnętrze, unikaniu wzorzystych firanek lub czarnych zasłon, a także nad wyraz krzykliwych i wyrazistych wzorów. Tego typu rozwiązania nie sprawdzą się w przypadku niewielkiej kuchni. Znacznie lepszą decyzją jest postawienie na minimalizm, prostotę i nowoczesność.

Projektowanie funkcjonalnej kuchni w bloku może stanowić spore wyzwanie – szczególnie na etapie dobierania wyposażania. Chcąc maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, warto skorzystać z możliwości, jakie oferują meble na wymiar. Pozwolą one wypełnić każdy centymetr kwadratowy powierzchni, tworząc nie tylko piękną, ale przede wszystkim funkcjonalną przestrzeń.

Funkcjonalna kuchnia w bloku – jak powinna wyglądać?

Większość mankamentów związanych z utrudnionym użytkowaniem niewielkiej kuchni można w łatwy sposób wyeliminować. Choć aranżacja takiego pomieszczenia jest procesem czasochłonnym, a także wymagającym odpowiedniego przemyślenia i dużych pokładów cierpliwości, to jednak efekty, jakie może przynieść, są w stanie zaskoczyć nawet tych najbardziej wymagających.

Posiadacze niewielkiej kuchni powinni pamiętać, że nie zawsze musi ona pełnić funkcję jednocześnie jadalni, spiżarni i miejsca do gotowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby duży stół, przy którym zasiada cała rodzina, przenieść do innego pokoju (np. do salonu), a przetwory przechowywać w piwnicy lub garażu. Koniec końców wszystko zależy od upodobań domowników – jeśli wykorzystują oni kuchnię, traktując ją chociażby jako miejsce do rozmów przy kawie, z powodzeniem można rotować jej funkcjami, tworząc rozwiązanie szyte na miarę.

Bez wątpienia jedną z najistotniejszych kwestii jest rozmieszczenie mebli, które to stanowi klucz do odzyskania sporej ilości miejsca. Najlepiej jest stawiać je przy ścianach lub oknach, pozostawiając jednocześnie wolną przestrzeń przy wejściu.

Wbrew temu, co sądzi wiele osób, funkcjonalna wąska kuchnia także jest możliwa. Konieczne jest jednak odpowiednie rozplanowanie układu pomieszczenia i dobranie właściwych mebli.

Kuchnia na wymiar w bloku – o czym warto pamiętać?

Duża część osób zastanawia się, jaki styl do kuchni w bloku będzie odpowiedni. W przypadku niewielkiego pomieszczenia zawsze warto stawiać na jasne kolory, które optycznie powiększają wnętrze. Równie ważne są także okna w małej, ale funkcjonalnej kuchni – ci, którzy posiadają takie w swojej, mogą jeszcze bardziej rozświetlić to pomieszczenie.

Kuchnie w blokach mają to do siebie, że zazwyczaj przystosowane są jedynie pod gotowanie. Ich niewielkie wymiary skutecznie utrudniają stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, jednak nie czynią tego niemożliwym. Pomimo niewielkich rozmiarów, w mieszkaniu może znaleźć się funkcjonalna kuchnia, w której domownicy z przyjemnością będą spędzać swój wolny czas. Niezbędne jest jednak odpowiednie podejście do projektowania tego pomieszczenia. Nie obejdzie się także bez wyobraźni i kilku ustępstw. Przede wszystkim nie można wymagać, że niewielka kuchnia w bloku będzie jednocześnie miejscem do gotowania, spożywania posiłków, a także spędzania czasu na długich pogawędkach przy kawie.

Chcąc odmienić swoją kuchnię, warto korzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak AsKuchnie. Specjaliści w swojej branży będą doskonale wiedzieli jak:

  • dobrać właściwe meble do danego pomieszczenia,
  • optycznie powiększyć kuchnię,
  • uczynić ją funkcjonalną.

Wrocław to miejscowość, która oferuje wielkie możliwości – także w przypadku tworzenia kuchni szytych na miarę.