Nie bez powodu dla wielu osób akrylowe meble są synonimem nowoczesnej elegancji. Lśniące, piękne fronty bez wątpienia dodają wnętrzom stylu, wpisując się jednocześnie w luksusowe trendy. Chcąc jednak cieszyć się ich nienagannym wyglądem, należy zadbać o właściwą pielęgnację. Jak dbać o fronty akrylowe? Czego unikać i o czym pamiętać? 

Czego unikać przy frontach akrylowych po zdjęciu folii ochronnej?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że meble akrylowe najczęściej są oklejone specjalną folią ochronną, którą należy ściągnąć w odpowiednim momencie. Jest to kluczowa kwestia, jeśli chcemy utrzymać powierzchnię frontów w doskonałym stanie. Otóż, warto wiedzieć, że nie powinno się zrywać folii od razu, a tym bardziej zaraz po zerwaniu, nie należy myć mebli, używając do tego celu detergentów. Z racji na to, że dopiero po jej zdjęciu lakier zaczyna się utwardzać, mycie za pomocą ścierek i środków czyszczących mogłoby porysować jeszcze miękką powierzchnię mebla.

Jeśli więc nadejdzie taka konieczność, fronty najlepiej jest przetrzeć ściereczką z mikrofibry – dopiero po 30 dniach od zdjęcia folii, można pozwolić sobie na użycie detergentów. Samo jej pozbycie się także powinno odbyć się w momencie, w którym ryzyko pojawienia się zabrudzeń oraz kurzu zostanie maksymalnie zminimalizowane, czyli na przykład pod koniec remontu.

Jak dbać o fronty akrylowe? Czym nie powinno się ich czyścić?

Wiele osób nie wie, czym czyścić fronty akrylowe, tak aby nie narazić ich na uszkodzenia mechaniczne. Meble pokryte wysokiej jakości lakierami barwiącymi, choć mają większą odporność na wilgoć i parę wodną, to jednak wciąż podatne są na zarysowania. Chcąc więc jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem mebli, należy dbać o to, by do ich czyszczenia nie używać:

  • mleczek czyszczących,
  • środków z acetonem, amoniakiem i alkoholem,
  • proszków i past ściernych,
  • ostrych gąbek, druciaków oraz szczotek.

Ponadto warto również unikać nadmiernej ilości wody oraz wysokiej temperatury – najbardziej narażone na jej działanie są miejsca znajdujące się w sąsiedztwie m.in. piekarnika. Przed jego otwarciem warto zatem upewnić się, czy program pieczenia na pewno został wyłączony. Koniecznie należy również pamiętać o włączaniu okapu lub pochłaniacza.

Czym czyścić fronty akrylowe?

Wiedząc, czego unikać przy frontach akrylowych, warto również nabyć wiedzę na temat tego, czym powinno się je czyścić. Niezwykle istotne jest bowiem, aby wszelkich zabrudzeń pozbywać się od razu, nie doprowadzając do ich zaschnięcia – niektóre produkty są w stanie doprowadzić do odbarwienia lakierowanej powierzchni. Do czyszczenia najlepiej więc używać miękkiej ściereczki, która nasączona została wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w specjalne środki do czyszczenia frontów akrylowych.

Jak dbać o fronty akrylowe? – impregnacja

Wiele osób decyduje się na zabieg, jakim jest impregnacja. Odbywa się on za pomocą nałożenia na powierzchnię mebla specjalnego wosku zabezpieczającego, a następnie spolerowania go, utwardzając i chroniąc tym samym lakier przed powstawaniem ewentualnych zarysowań. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwoli zapomnieć o wszechobecnym kurzu. Niezbędne jest jednak dopilnowanie, aby minął miesiąc od zerwania folii, podczas którego fronty nie mogą być poddawane zabiegom pielęgnacyjnym z racji utwardzania się lakieru. Mając wiedzę na temat tego, jak pielęgnować fronty akrylowe na co dzień, można znacznie wydłużyć ich żywotność.

Chcąc jednak cieszyć się pięknymi meblami lakierowanymi, warto stawiać na wysokiej jakości rozwiązania. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty mebli na wymiar firmy AsKuchnie, które będą w pełni dopasowane do oczekiwań nawet tych najbardziej wymagających osób.