W trakcie aranżowania kuchni wiele osób zwraca uwagę jedynie na estetykę mebli. Okazuje się jednak, że jest to spory błąd, bowiem zadaniem mebli jest nie tylko ozdobienie pomieszczenia, ale przede wszystkim ułatwienie codziennej pracy nad przygotowywaniem posiłków. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby kuchnia była przede wszystkim funkcjonalna. Jak odpowiednio zorganizować przestrzeń kuchenną? Co wybrać – szafki, szuflady czy półki? Jakie są plusy i minusy takich rozwiązań?

Szuflady kuchenne – dlaczego są niezbędnym wyposażeniem kuchni?

Zapewne każdy się zgodzi ze stwierdzeniem, że kuchnia stanowi serce domu – to przecież właśnie w niej toczy się życie rodzinne. To tutaj spędzamy większość czasu na rozmowach, pijąc poranną kawę, czy przygotowując posiłki dla siebie i najbliższych. Koniecznie więc warto zadbać o to, aby pomieszczenie to było przede wszystkim funkcjonalne. Dzięki temu nie tylko znacznie łatwiej będzie nam zadbać o porządek – o wiele sprawniejsza będzie także praca w tym miejscu.

Do niedawna w meblach kuchennych najczęściej spotykało się tradycyjne szafki z półkami – zarówno w dolnej zabudowie, jak i tej górnej. Szuflady z kolei pojawiały się jedynie w jednej niewielkiej szafce, a ich przeznaczeniem było zwykle przechowywanie sztućców i innych drobnych akcesoriów kuchennych. Cała reszta wyposażenia znajdowała się zazwyczaj na półkach. Obecnie jednak sprawa wygląda nieco inaczej – półki zastąpione zostały funkcjonalnymi szufladami, a także systemami cargo. Warto pamiętać, że przebywanie i praca w dobrze zaprojektowanej i nowoczesnej kuchni będą znacznie przyjemniejsze, aniżeli w przypadku korzystania z niewygodnych rozwiązań.

Niezwykle dużą przewagą szuflad nad półkami kuchennymi jest łatwy dostęp do całej ich zawartości, która widoczna jest z góry. Dzięki temu można zapomnieć o schylaniu się w celu znalezienia konkretnych przedmiotów. Co więcej, szuflada może pomieścić w sobie o wiele więcej rzeczy – szczególnie jeśli zainwestuje się dodatkowo we wkłady, które ze względu na to, że są podzielone na komory o różnych wymiarach, pozwalają usprawnić segregowanie sztućców i akcesoriów. Takie rozwiązanie dodatkowo zabezpieczy mebel przed zarysowaniem ostrymi częściami noży lub widelców.

Szuflady kuchenne – czy są jakieś minusy takiego rozwiązania?

Choć szuflady kuchenne są doskonałym wyborem do kuchni, to jednak jak każde rozwiązanie, posiadają również swoje wady. Okazuje się bowiem, że wybierając niskiej jakości, tanie meble, można narazić się na dodatkowe koszty. Pod wpływem ciężaru, a także częstego korzystania, czyli otwierania i zamykania, meble mogą ulec odkształceniu, a sam mechanizm z kolei może zacząć się zacinać.

Szczególnie polecane są więc szuflady z płynnymi prowadnicami, a także systemem cichego domykania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt takich mebli kuchennych będzie zauważalnie wyższy. Niemniej jednak z pewnością posłużą one znacznie dłużej, nie tylko ciesząc oko, ale również ułatwiając codzienną pracę w kuchni.

Półki kuchenne – warte uwagi rozwiązanie?

Półki kuchenne okazują się być szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób starszych oraz tych, które mają problem z poruszaniem się. Wynika to z łatwego dostępu do znajdujących się na półkach przedmiotów – każda z rzeczy jest widoczna na pierwszy rzut oka, co sprawia, że nie trzeba otwierać szuflad w poszukiwaniu konkretnej rzeczy, czy też zbytnio się schylać, aby czegoś dosięgnąć. Co więcej, półki kuchenne umożliwiają również eksponowanie elementów dekoracyjnych, których zadaniem jest piękne ozdobienie pomieszczenia.

Choć mimo wszystko znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem są szuflady kuchenne, to jednak warto posiadać w swojej kuchni również kilka półek, na których można postawić m.in.:

  • eleganckie sprzęty kuchenne,
  • ulubioną zastawę stołową,
  • książki z przepisami,
  • słoiczki z przyprawami.

Otwarte półki pozwalają także optycznie powiększyć niewielką kuchnię i zyskać dzięki temu wrażenie lekkości. Z pewnością warto o nich pomyśleć przy projektowaniu kuchni. Nie można jednak zapominać o minusach takiego rozwiązania – największym jest przede wszystkim wprowadzenie chaosu i wrażenia, jakoby w kuchni panował nieporządek. Dobrze jest więc połączyć półki kuchenne z koszami, puszkami czy organizerami, które pozwolą pomieszczeniu wyglądać na uporządkowane.

Szafki kuchenne – czy są dobrym wyborem?

Jeszcze do niedawna ciężko było sobie wyobrazić kuchnię, w której nie dominowałyby szafki kuchenne. Te pozwalają na przechowywanie w sobie przedmiotów o zupełnie różnych gabarytach i przeznaczeniu. Co więcej, w zależności od modelu, mogą mieć całkiem duży udźwig i pomieścić naprawdę wiele. Największym minusem takiego rozwiązania jest jednak fakt, że z racji na swoją pojemność, często ciężko jest w nich znaleźć to, czego się szuka.

Dodatkowo, chcąc zdecydować się na takie rozwiązanie, należy posiadać odpowiednią ilość miejsca, która pozwoli swobodnie manipulować skrzydłami drzwi. Szafki kuchenne nie są więc wygodne w użytkowaniu przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich lub posiadające małe dzieci, które mogłyby przytrzasnąć sobie palce lub zbić znajdujące się w szafkach elementy zastawy.

Chcąc odmienić swoją kuchnię, warto więc zdecydować się przede wszystkim na szuflady kuchenne, które okazują się być najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Koniecznie należy jednak zadbać o jakość mebli. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty firmy AsKuchnie znajdującej się w mieście Wrocław – pracujący tam specjaliści pomogą w dopasowaniu odpowiednich, idealnych do naszej kuchni mebli.