Urządzanie kuchni to proces, który wymaga przemyślenia wielu aspektów, w tym wyboru odpowiednich mebli. Szafki, półki i szuflady mają swoje unikalne zalety i mogą znacząco wpłynąć na funkcjonalność oraz estetykę przestrzeni. W tym artykule przyjrzymy się każdemu z tych rozwiązań, aby pomóc Ci wybrać najlepsze dla Twojej kuchni.

Jak dopasować meble kuchenne pod swoje potrzeby?

Projektowanie kuchni to sztuka równoważenia między estetyką a funkcjonalnością. Wybierając meble kuchenne, ważne jest, aby zastanowić się nad swoim stylem życia i potrzebami. Jeśli dużo gotujesz, potrzebujesz przestrzeni na przechowywanie wielu różnych akcesoriów. Dla miłośników minimalizmu i prostoty lepsze będą rozwiązania, które pomagają utrzymać porządek i czystość. Warto też zwrócić uwagę na układ i wielkość kuchni – w małych przestrzeniach lepiej sprawdzą się rozwiązania oszczędzające miejsce.

Szafki kuchenne wiszące – jakie są najwygodniejsze?

Szafki kuchenne to klasyczne rozwiązanie, które oferuje dużo miejsca do przechowywania. Wysokie szafki wiszące pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń, zwłaszcza w niewielkich kuchniach. Wygodne są modele z półkami regulowanymi, które pozwalają na dostosowanie przestrzeni do własnych potrzeb. Przestrzeń w szafkach wiszących można podzielić na segmenty. Zgodnie z tym podziałem na niższych półkach powinny znaleźć się najbardziej eksploatowane przedmioty, po które bez problemu można sięgnąć z podłogi, a im wyżej – tym rzadziej używane. Stosując taki podział w szafkach wiszących, ich użytkowanie nie będzie wzbudzało frustracji przy próbie znalezienia w nich wybranych przedmiotów.

Szafki kuchenne pod blatem – w jakim przypadku się sprawdzą?

W przeciwieństwie do szafek górnych, w których zamknięte półki to w zasadzie jedyny wybór, szafki stojące można zagospodarować w różny sposób. Jeszcze do niedawna najbardziej problematycznym miejsce w każdej kuchni była szafka kuchenna narożna, w której znalezienie czegoś graniczyło z cudem. Obecnie są jednak rozwiązania do narożnych szafek, które znacząco ułatwiają przechowywanie w nich wszelkich narzędzi kuchennych. Podczas projektowania kuchni warto rozpatrzyć za i przeciw każdego z rozwiązań.

Szafka narożna z karuzelą

Karuzela kuchenna to popularne rozwiązanie do szafek narożnych. Składa się z obrotowych półek, które umożliwiają łatwy dostęp do przechowywanych na nich przedmiotów. Dzięki temu w prosty sposób można mieć dostęp do wszystkich przyrządów kuchennych, które w szafce narożnej się znajdują. Karuzela jest rozwiązaniem bardziej kosztownym niż zwykłe półki, jednak jej funkcjonalność i wygoda jest nieporównywalna.

Magic Corner w szafce narożnej

Magic Corner to relatywnie nowe rozwiązanie, które maksymalizuje wykorzystanie przestrzeni poprzez zastosowanie systemu wysuwanych półek. Półki te przymocowane są do szyny, dzięki czemu po wysunięciu ich z szafki mamy do dyspozycji całą jej zawartość. Rozwiązanie to nie jest w stanie wykorzystać całej powierzchni szafki narożnej, jednak znacząco ułatwia przechowywanie garnków czy patelni.

Dlaczego szuflady są najlepszym wyborem w meblach kuchennych?

Szafki kuchenne z półkami, które znajdują się pod blatem, mają jedną bardzo istotną wadę, która na ogół przemawia na koszt szuflad. W większości przypadków, aby sięgnąć po przedmiot znajdujący się gdzieś w głębi, niemalże zawsze jesteśmy zmuszeni na kolanach schylać się w głąb szafki. Jest to dość niewygodne podczas codziennego przyrządzania posiłków oraz sprzątania. Szuflady są łatwo dostępne i pozwalają na lepszą organizację niż głębokie szafki. Dzięki możliwości pełnego wysunięcia wszystkie przedmioty są dobrze widoczne i łatwo po nie sięgnąć

Nie da się jednak ukryć, że wybór szafek kuchennych z półkami jest możliwie najtańszą opcją zabudowy kuchennej, ponieważ w koszt nie wchodzą wszelkie systemy i prowadnice, które znacząco zwiększają wartość mebli. 

Co można przechowywać w szufladach?

W szufladach można przechowywać w zasadzie wszystko. Świetnie sprawdzą się do organizacji sztućców, naczyń czy małego AGD, ale także wszelkich kuchennych gadżetów oraz przydasiów. W przypadku kuchni większych, w których liczba szuflad nie jest bardzo ograniczona, takie rozwiązanie można wykorzystać także do przechowywania żywności. Szuflady najlepiej sprawdzą się w przypadku suchej żywności przesypanej w szczelne pojemniki. Coraz częściej rezygnuje się także z chlebaka stojącego na blacie na rzecz szuflady, która jest przeznaczona specjalnie do przechowywania pieczywa.

Jak rozplanować rozmiar i ułożenie szuflad w meblach kuchennych?

Małe szuflady kuchenne o szerokości 40-60 cm są idealne do przechowywania sztućców, przyborów kuchennych, małych urządzeń oraz przypraw. Jeżeli metraż kuchni na to pozwala, warto zorganizować miejsce na choć kilka głębokich szuflad o szerokości co najmniej 80 cm, w których najwygodniej będzie przechowywać garnki, patelnie oraz zastawę kuchenną.

Warto jednak wyobrazić sobie pomieszczenie, w którym znajdzie się zabudowa kuchenna, ale rozplanować umieszczenie szuflad w najbardziej funkcjonalnej konfiguracji. Należy przemyśleć ich ułożenie zgodnie z strefą, w której znajdą się najważniejsze sprzęty kuchenne. Z tego względu szuflada ze sztućcami i przyprawami powinna znaleźć się możliwie najbliżej kuchenki, aby móc sięgnąć po nie podczas gotowania. Pod kuchenką – jeżeli piekarnik zostanie zamontowany w słupku – warto umieścić także garnki oraz patelnie. W okolicy zlewozmywaka oraz zmywarki powinna znaleźć się przestrzeń do przechowywania np. detergentów oraz zmywaków do naczyń. Szuflada pod piekarnikiem jest zaś idealnym miejscem na blachy oraz rękawice kuchenne odporne na ciepło.

Otwarte półki w kuchni – zalety i wady

Otwarte półki to kolejne funkcjonalne rozwiązanie w kuchni, które dodaje przestrzeni lekkości i otwartości. Są idealne do eksponowania pięknej zastawy, książek kucharskich czy roślin. Pozwalają również na łatwy dostęp do często używanych przedmiotów. Jednak wymagają one regularnego czyszczenia i utrzymania porządku, ponieważ wszystko jest na widoku. Decyzja o całkowitej rezygnacji z górnych szafek kuchennych na rzecz otwartych półek jest dość ryzykowna, ponieważ może spowodować wrażenie nieporządku, a umieszczone na nich przedmioty łatwo będą zbierały kurz oraz tłusty osad. Otwarte półki mogą nie być więc najlepszym wyborem dla osób, które wolą ukryć kuchenny bałagan.

Szafki, szuflady czy otwarte półki – co lepsze?

Wybór między szafkami, półkami i szufladami zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od stylu i rozmiaru kuchni. Warto rozważyć kombinację tych rozwiązań, aby stworzyć przestrzeń, która jest zarówno funkcjonalna, jak i estetycznie przyjemna.