Mówi się, że kuchnia jest sercem domu, jednak na ogół to zaprojektowanie właśnie tego pomieszczenia okazuje się nie lada wyzwaniem. Biorąc pod uwagę obecne standardy budownictwa, kuchnia – często w formie aneksu łączonego z salonem – jest jednym z najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, co dodatkowo ogranicza najbardziej funkcjonalne ustawienia. Istnieje jednak kilka istotnych wskazówek, dzięki którym nawet bardzo mała kuchnia będzie wygodna i funkcjonalna. Chcesz dowiedzieć się, jak urządzić małą kuchnię? Czytaj dalej!

Ergonomia w małej kuchni – jak ją zachować?

Mała kuchnia, czyli jaka? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zakłada się, że w przypadku kuchni w aneksie, łączonej z salonem jej powierzchnia powinna wynosić nie mniej niż 5m2. Jednak, kiedy mamy do czynienia z zamkniętą kuchnią 5m2 to wciąż zbyt mało, aby zachować odpowiednią ergonomię. Oddzielna kuchnia powinna mieć co najmniej 8m2 tak, aby znalazło się w niej miejsce do spożywania posiłków. Nawet małą kuchnię w bloku można zaprojektować tak, aby poruszanie się po niej było swobodne, a cała przestrzeń była funkcjonalna. Trzeba jednak zastosować się do kilku istotnych zasad.

Mała kuchnia a trójkąt roboczy

Aby dobrze zrozumieć, na czym polega trójkąt roboczy, warto zwizualizować sobie proces przygotowywania posiłków. W pierwszej kolejności sięgamy po zapasy znajdujące się w lodówce, które następnie myjemy oraz poddajemy obróbce termicznej. Zasada trójkąta roboczego określa więc, w którym miejscu w kuchni powinny znaleźć się trzy najważniejsze urządzenia – lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Jednak, aby przygotowywanie jedzenia było wygodne, pomiędzy każdym z tych kluczowych urządzeń powinno znaleźć się co najmniej 40 cm blatu roboczego.

Układ szafek w małej kuchni

W zależności od wymiarów oraz ustawności pomieszczenia mamy do wyboru kilka układów, które mogą sprawdzić się na różnych przestrzeniach. Warto dopasować układ małej kuchni do okna, drzwi lub wejścia na salon w przypadku aneksu kuchennego.

Zabudowa o kształcie litery I

Zabudowa tego typu zwana jest także jednorzędową. Jest to najprostszy układ zabudowy kuchennej, zajmujący tylko jedną ścianę. Najczęściej jest stosowany w przypadku bardzo wąskich kuchni zamkniętych. Dobrze sprawdzi się także kuchni otwartej na salon, szczególnie w połączeniu z wyspą kuchenną, dzięki której zwiększy się miejsce do przechowywania. W kuchni o kształcie litery I zasada trójkąta roboczego zostanie nieco zaburzona na koszt ciągu kuchennego, w którym najważniejsze miejsca będą znajdowały się kolejno po sobie. Jeżeli pomieszczenie na to pozwoli, umieszczenie kuchenki lub zlewozmywaka na wyspie dodatkowo usprawni poruszanie się po kuchni. 

Zabudowa o kształcie litery L

Kształt litery L jest możliwie najczęściej występującym rodzajem zabudowy w małych kuchniach. Szafki znajdują się na dwóch ścianach sąsiadujących ze sobą, tworząc charakterystyczny kształt litery L. W przypadku tego rodzaju zabudowy pojawia się szafka narożna, która często wydaje się dość problematyczna. Z tego względu warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania tj. karuzela lub magic corner, dzięki którym dużo łatwiej wykorzystać jej przestrzeń i dostać się do wszystkich przechowywanych w niej narzędzi.

Zabudowa o kształcie litery U lub C

Kuchnia o zabudowie typu U lub C może mieć dwie wersje. Pierwszą z nich jest ustawienie szafek wzdłuż trzech ścian, dzięki czemu można uzyskać naprawdę dużą powierzchnię do przechowywania. Ważne jest, aby zachować odpowiednie odstępy między szafkami a przeciwległymi ścianami, by swobodnie się poruszać. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak w przypadku kuchni nieco większych. Mała kuchnia w kształcie litery U lub C może jednak przyjąć nieco inny wygląd. Rozwiązaniem dla małej kuchni będzie zastosowanie zabudowy na dwóch sąsiadujących ścianach (na wzór kuchni w kształt litery L) z dodatkowym półwyspem. Takie rozwiązanie w przypadku niewielkiego salonu z aneksem kuchennym może rozwiązać także problem z brakiem miejsca do spożywania posiłków. Półwysep, podobnie jak wyspa, jest niesamowicie wielofunkcyjnym meblem, który może spełniać funkcję miejsca do przechowywania, dodatkowego blatu oraz stołu.

Zabudowa o kształcie litery G

Zabudowa w kształcie litery G to nic innego, jak zabudowa na trzech ścianach, z dodatkowym fragmentem półwyspu. Jednak tak, jak w przypadku kuchni o kształcie litery U – sprawdzi się w przypadku większych pomieszczeń.

Zabudowa dwurzędowa

Ten typ zabudowy zakłada umieszczenie szafek kuchennych na dwóch ścianach naprzeciwko siebie. Taki układ jest najbardziej funkcjonalny w przypadku małych zamkniętych kuchni na planie kwadratu.

Aranżacja małej kuchni – na co zwrócić uwagę?

W aranżacji małej kuchni kluczowe jest efektywne wykorzystanie każdego dostępnego centymetra. Należy rozważyć zastosowanie mebli na wymiar, które idealnie wpasują się w przestrzeń. Gotowe kuchnie z sieciówek na ogół mają określone wymiary. Wówczas okazuje się, że konieczne jest stosowanie maskownic, które zamiast wykorzystać te kilkadziesiąt cennych centymetrów, po prostu zakrywają powstałą szczelinę. Firmy produkujące zabudowę kuchenną na wymiar tworzą meble szyte na miarę dla każdego pomieszczenia. W przypadku małej kuchni, w której każdy centymetr jest na wagę złota, jest to najlepsze rozwiązanie, aby wykorzystać cały potencjał pomieszczenia.

Jakie meble do małej kuchni?

W przypadku małej kuchni najlepszym rozwiązaniem jest wybór górnych szafek zabudowanych aż do sufitu. Taka dodatkowa przestrzeń do przechowywania jest dobrym miejscem do trzymania rzadziej używanych naczyń i narzędzi kuchennych. Rozmieszczenie szafek i sprzętów powinno być przemyślane, aby zapewnić łatwy dostęp do najczęściej używanych przedmiotów. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest oddzielenie górnych szafek o mniejszej głębokości, których wysokość jest dostosowana do wzrostu dorosłego człowieka od szafek podsufitowych o głębokości 600mm, które pełnią funkcję pawlacza. Jeżeli układ kuchni na to pozwala – warto zadbać o dodatkowe miejsce do przechowywania np. w słupku nad piekarnikiem.

Zabudowa do małej kuchni – jakie fronty wybrać?

Decydując się na zabudowę małej kuchni, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę styl oraz kolorystykę całego mieszkania, aby każde pomieszczenie tworzyło harmonijną całość. W przypadku małej kuchni najlepszym wyborem będą fronty całkowicie gładkie matowe lub w połysku. Takie rozwiązanie sprawi wrażenie, że szafki tworzą jedną całość, która nie będzie przytłaczała w małej przestrzeni. Z tego względu warto także zrezygnować z kontrastujących uchwytów na koszt uchwytów frezowanych lub systemu tip-on. Jeżeli jednak minimalistyczny typ mebli kuchennych nie pasuje do Twojej wizji, możesz zdecydować się na eleganckie frezowane fronty, które przy matowej powierzchni nie będą przytłaczać.

Otwarte półki w małej kuchni

Otwarte półki są świetnym rozwiązaniem w małych kuchniach, gdyż nadają lekkości małym pomieszczeniom. Ponadto pozwalają na wyeksponowanie ładnych naczyń czy dekoracji, jednocześnie zapewniając łatwy dostęp do codziennie używanych przedmiotów. Można zrezygnować z części wiszących szafek i w ich miejsce zamontować kilka półek, które wizualnie otworzą niewielką przestrzeń. Przy takim rozwiązaniu warto jednak pamiętać, aby nie umieszczać na nich zbyt wielu przedmiotów, które mogą sprawić wrażenie „zagracenia”. Przy wyborze otwartych półek w małej kuchni ważne jest minimalistyczne podejście do aranżacji, polegające na ograniczeniu do niezbędnych przedmiotów, co przyczyni się do stworzenia wrażenia przestronności.

Jakie kolory wybrać do małej kuchni?

Jasne kolory ścian, blatów i frontów szafek sprawią, że mała kuchnia będzie wydawała się większa i bardziej przestronna. Jeżeli jednak nie lubisz zbyt jasnych i przesadnie minimalistycznych pomieszczeń, możesz postawić na kontrast. Nawet w bardzo małej kuchni ciemne meble będą wyglądać elegancko. Dobrze jednak meble w odważniejszym kolorze przełamać jasnym kolorem ścian oraz fragmentami drewna, które dodatkowo ociepli wnętrze. Białe fronty, które zawsze będą dobrym, klasycznym wyborem, dobrze jest przełamać dodatkami w odważnym kolorze. Czarny matowy zlewozmywak lub złoty kran to elementy, które nadadzą nietuzinkowego charakteru nawet najbardziej bazowej kolorystyce. Istotnym elementem jest również odpowiednie oświetlenie, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Dobre oświetlenie robocze nad blatem oraz punktowe oświetlenie szafek pozwoli na stworzenie funkcjonalnej i przyjemnej przestrzeni.

Akcenty dekoracyjne w małej kuchni

Mała kuchnia to również miejsce na osobiste akcenty. Wybór jasnych kolorów na ścianach i meblach, choć niektórym może wydawać się dość nudny, jest dobrą bazą, pod wprowadzenie akcentów kolorystycznych. Wykorzystanie kolorowych dodatków, takich jak zasłony czy ścienne dekoracje, może ożywić przestrzeń i dodać jej charakteru. Rośliny doniczkowe są kolejnym sposobem na wprowadzenie do kuchni świeżości i naturalnego elementu.