W ciągu ostatnich kilku lat szafki cargo stanowią nieodłączny element dobrze zaprojektowanej kuchni. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż pozwalają znacznie lepiej wykorzystać przestrzeń, umożliwiając tym samym o wiele łatwiejszy dostęp do zapasów. Jak jednak można się domyślić, nie jest to jedyny powód, który sprawia, że architekci i projektanci zaczęli doceniać ich funkcjonalność. Dlaczego więc warto postawić na szafki do kuchni typu cargo?

Czym jest cargo?

Wiele osób może zastanawiać się, czym są szafki do kuchni typu cargo. Odpowiedź jest bardzo prosta, bowiem cargo to specjalne systemy, które montuje się przede wszystkim w szafkach kuchennych. Ich zadaniem jest ułatwienie przechowywania różnego rodzaju produktów, umożliwiając domownikom swobodny oraz szybki dostęp do tego, co znajduje się w środku. Zazwyczaj system ten składa się z ramy, która przytwierdzona została do boków lub też sufitu szafki, a także specjalnych prowadnic, dzięki którym szafka może sprawnie wyjeżdżać na zewnątrz mebla. Dodatkowym i zarazem nieodłącznym elementem w przypadku cargo są różnego rodzaju kosze, relingi czy pojemniki, umożliwiające umieszczenie w nich produktów.

Rodzaje cargo – jakie są?

Szafki do kuchni typu cargo są doskonałym rozwiązaniem dla niemalże każdej kuchni – stoi bowiem za tym ich wysoka funkcjonalność. Systemy cargo świetnie sprawdzą się we wszystkich szafkach – nawet tych najbardziej nietypowych czy niestandardowych. Wyróżnić można jednak przede wszystkim dwa najbardziej klasyczne rodzaje cargo, czyli:

  • Wysokie – montowane w wysokich szafkach, które sięgają od podłogi po krawędź górnej zabudowy. Wysokie szafki cargo są najczęściej stosowanym rozwiązaniem w kuchni i zwykle pełnią w niej funkcję spiżarni. Ich front najczęściej przytwierdzony jest do konstrukcji całego systemu i wyjeżdża z nim poza wnętrze szafki. Dzięki temu możliwy jest swobodny dostęp z obu stron do tego, co znajduje się w środku. Co ciekawe, cargo wysokie pozwala przechowywać produkty, których łączna waga może sięgać nawet 150 kg.
  • Niskie – montuje się w szafkach różnych rozmiarów, w zależności od preferencji danej osoby. Tego rodzaju szafki cargo podblatowe stanowią znakomite miejsce, w którym przechowywać można garnki lub zastawę stołową. Wąskie cargo z kolei można z powodzeniem wykorzystać, jako miejsce na butelki czy słoiki z przetworami.

Jakie są zalety szafek cargo?

Kosze cargo podblatowe zapewniają nie tylko dobrą organizację, ergonomię czy łatwy i nieskrępowany niczym dostęp do znajdujących się w nich rzeczy, ale również pozwalają uniknąć niepotrzebnego schylania się w celu wyjęcia produktów, które znajdują się w głębszej części szafki. Co więcej, niektóre systemy są też obrotowe, dzięki czemu umożliwiają jeszcze sprawniejszy przegląd zawartości oraz łatwiejsze wyjmowanie tego, co się w nich znajduje. Dodatkowo rezygnując z otwieranych drzwiczek i stawiając na fronty przytwierdzone do systemu cargo, otrzymuje się dostęp do produktów z obu stron.

Jak się okazuje, to jednak nie wszystkie zalety, jakie niosą za sobą systemy cargo. Liczne udogodnienia, które zostały w nich zastosowane, pozwalają otwierać szafkę w sposób łatwy i lekki – bez zbędnego siłowania się. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zamykania – to również odbywa się bezproblemowo. Jedyne, co trzeba zrobić, to delikatnie popchnąć front, a zamontowane specjalne hamulce i systemy samodomykaczy pozwolą domknąć szafkę tak, aby zapobiec trzaskaniu.

Szafki cargo – wady

Choć kosze cargo podblatowe są rozwiązaniem doskonałym, to jednak niepozbawionym wad. Korzystając z takiego systemu, należy zwracać dużą uwagę na to, aby przypadkiem nie doprowadzić do przeładowania szafki. W konsekwencji mogłoby to bowiem przyczynić się do uszkodzenia konstrukcji. Niemniej jednak szafki cargo, jak zostało już wyżej wspomniane, są w stanie pomieścić produkty o zaskakująco dużej wadze. Warto jednak pamiętać, że mimo wszystko z biegiem lat, w szafce może nagromadzić się wiele przedmiotów i dobrze jest dbać o to, aby nie przekraczały one dozwolonej wagi.

Co więcej, należy być świadomym tego, że system cargo oraz zastosowane dodatkowe kosze, nieco zmniejszają przestrzeń wewnątrz szafki, co może powodować pewne trudności w utrzymywaniu czystości. Niektóre osoby za wadę mogłyby także uznać cenę całego systemu, bowiem za poszczególne jego elementy przyjdzie nieco zapłacić.

Szafki do kuchni typu cargo – czy warto?

Choć każde rozwiązanie zawsze niesie za sobą wady i zalety, to jednak w przypadku systemu cargo tych drugich jest znacznie więcej. Chcąc zainwestować w takie szafki w swoim domu, warto zadbać o ich odpowiednie wykonanie. Takie zadanie najlepiej zlecić specjalistom, którzy doskonale znają się na swojej branży i mogą pochwalić się długoletnim doświadczeniem. AsKuchnie to firma, która zdaje sobie sprawę z tego, jak istotnym punktem w każdym domu jest kuchnia, dlatego oferuje usługi na najwyższym poziomie. Oddając się w ręce profesjonalistów, można liczyć na dostosowanie mebli do indywidualnych potrzeb klienta.