Mała kuchnia w bloku, bez okna

Kuchnia w bloku bez okna może okazać się nie lada wyzwaniem, jeśli chodzi o aranżację. Chcąc cieszyć się efektownie urządzonym pomieszczeniem, warto poznać sposoby na optyczne rozjaśnienie i powiększenie takiej kuchni. Choć przestrzeń kuchenna bez okien jest domeną kamienic oraz starszego budownictwa, to obecnie można się na nią natknąć również w nowym budownictwie. Kuchnia w korytarzu także może wyglądać zjawiskowo – niezbędne jest jednak odpowiednie podejście do projektowania.

Ślepa kuchnia – o czym warto pamiętać?

Kuchnia bez okna wcale nie musi stanowić problemu. Wbrew przeciwnie – może to być pomieszczenie charakteryzujące się ogromnym potencjałem. Z pomocą ciekawych rozwiązań można sprawić, że nawet mała kuchnia w bloku nabierze niesamowitego wyglądu i doda charakteru reszcie wnętrza. Warto jednak być świadomym kilku trików, które umożliwią wprowadzenie nieco światła i przytulności do ciemnego pomieszczenia.

Wybierając dobry okap, można w łatwy sposób rozwiązać problem z wilgocią, a wymieniając kuchenkę gazową na elektryczną – pozbyć się szkodliwej sadzy. Co więcej, za pomocą dobrego oświetlenia i jasnych szafek można optycznie powiększyć wnętrze kuchni. Okazuje się więc, że tak naprawdę jedyne ograniczenie w aranżacji stanowi wyobraźnia.

Kuchnia bez okna – jak wybrać odpowiedni okap?

Wentylacja w kuchni ma bardzo duże znaczenie. Ze względu na to, że jest to pomieszczenie charakteryzujące się podwyższoną zawartością pary wodnej, niezbędny jest kanał wentylacyjny zakończony kratką. Co więcej, w takiej kuchni powinny znaleźć się również specjalne drzwi z podcięciami w dolnej ich części będące w stanie zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Jak można się jednak domyślić – to nie wszystko, co powinno znaleźć się w kuchni bez okna.

Nie wolno bowiem zapomnieć o okapie, który może pełnić funkcję pochłaniacza z filtrami lub też wyciągu podłączonego do kanału wentylacyjnego. Należy pamiętać, że w przestrzeni kuchennej, w której nie znalazło się okno, brakuje napływu świeżego powietrza, wobec czego domownicy pozbawieni są możliwości przewietrzenia. Dobry okap kuchenny jest więc podstawą.

Ci, którzy nie są pewni, co sprawdzi się lepiej – kuchenka gazowa czy elektryczna w kuchni bez okna, zdecydowanie powinni przemyśleć zakup tej drugiej opcji.

Mała kuchnia w bloku a oświetlenie

Oświetlenie w małej kuchni bez okna w bloku może być dużym wyzwaniem. Dobrze odpowiednio podejść do planowania tej kwestii. Istotne jest bowiem właściwe rozmieszczenie światła, jak i jego jakość. Wiele osób decyduje się na kilka różnych źródeł światła oraz podział na strefy użytkowe – dzięki temu można mieć pewność, że każde miejsce będzie właściwie oświetlone. Ciężko bowiem wyobrazić sobie pracę w kuchni w mroku. Koniecznością jest więc zainwestowanie w kilka różnych rodzajów lamp.

O czym więc trzeba pamiętać, planując oświetlenie w przestrzeni kuchennej bez okna? Otóż przede wszystkim o:

  • doborze odpowiedniej ilości punktów świetlnych,
  • barwie oraz nasyceniu źródeł światła,
  • podziale oświetlenia na główne, podszafkowe, dekoracyjne oraz funkcjonalne.

Meble do kuchni na wymiar – dlaczego warto?

Projektowanie ślepej kuchni skupia się nie tylko na wyborze odpowiedniego oświetlenia, jasnych kolorów, które optycznie powiększą pomieszczenie, czy też właściwego okapu, za pomocą którego można pozbyć się pary wodnej, ale również na zakupie odpowiednich mebli. Choć wydaje się, że brak okna to ogromna wada, to jednak niewiele trzeba, aby przekuć ją w zaletę. Okazuje się bowiem, że jego nieobecność można wykorzystać, zabudowując szafkami całą powierzchnię ściany. W ten sposób łatwo da się zyskać ogromną ilość miejsca na przechowywanie wszystkiego, co niezbędne.

Decydując się na meble do kuchni na wymiar, klient ma pewność, że możliwie najbardziej wykorzystał dostępną w kuchni przestrzeń – co w przypadku małych wnętrz jest niezwykle cenne. Należy jednak pamiętać, że małą kuchnię stosunkowo łatwo zagracić, dlatego meble kuchenne na wymiar powinny być odpowiednio dopasowane – być może dobrym rozwiązaniem będą funkcjonalne systemy szafkowe?

Korzystając z usług specjalistów posiadających długie doświadczenie w branży, można stworzyć idealny projekt funkcjonalnej kuchni. AsKuchnie to producent mebli na wymiar działający na terenie miasta Wrocław, który od wielu lat oferuje swoim klientom najwyższej jakości meble kuchenne na wymiar. Warto poważnie podejść do aranżacji kuchni – to właśnie od niej zależy, czy codzienne przyrządzanie w niej posiłków będzie przyjemnością, czy raczej udręką.