Wiele osób zastanawia się, czy kuchnia bez stołu jest w ogóle czymś możliwym. To przecież właśnie przy kuchennym stole toczą się najciekawsze dyskusje, to tutaj wraz z babcią gotowało się pyszne specjały, czy nawet odrabiało lekcje w odgłosach krojenia i smażenia. Zdarza się jednak, że w niewielkich pomieszczeniach często brakuje miejsca na stół. Nie oznacza to jednak, że zabraknie go całkowicie – istnieje bowiem kilka sprytnych rozwiązań, które pomogą w łatwy sposób zniwelować ten problem. O jakich mowa?

Niewielka kuchnia bez stołu – rozwiązania

Mała kuchnia bez stołu wcale nie jest bezużyteczna – wręcz przeciwnie. Firmy zajmujące się projektowaniem kuchni znalazły już wiele rozwiązań, za pomocą których można w łatwy sposób zniwelować problem niewielkiego metrażu. Okazuje się bowiem, że nawet w małej kuchni możliwe jest wygodne spożywanie posiłków. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Stół składany do kuchni – idealne rozwiązanie do małego pomieszczenia

Ci, którzy narzekają na niewielki metraż swojej kuchni, który nie pozwala ustawić w niej wygodnego stołu gotowego pomieścić wszystkich domowników, mogą skorzystać z możliwości, jakie daje stół składany do kuchni. Wybierać można spośród modeli zarówno z opuszczanym blatem, jak i z rozsuwanym, w którym kryje się dodatkowy segment. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż tego typu meble często zawierają dodatkowe miejsca do przechowywania, co w niewielkich pomieszczeniach wydaje się szczególnie przydatne.

Wysuwany blat w kuchni – pomysłowe i niewidoczne

Niezwykle pomysłowym i sprytnym rozwiązaniem jest wysuwany blat znajdujący się nigdzie indziej, aniżeli w… blacie roboczym. W niektórych przypadkach posiada on również nóżkę, która po wysunięciu zapewnia odpowiednią stabilność, jaka jest potrzebna, aby móc w komfortowych warunkach spożywać posiłki, oddawać się rozmowie czy odrabiać lekcje w odgłosach gotowania. To niezwykle sprytne rozwiązanie, bowiem blat po złożeniu jest niemalże niewidoczny – na pierwszy rzut oka wydaje się więc, że w kuchni nie ma stołu. Dopiero po wyciągnięciu blatu, oczom domowników ukazuje się dodatkowe miejsce powstałe niemalże z niczego.

Blat rozsuwany z wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna jest miejscem niezwykle praktycznym i jednocześnie wielozadaniowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby znajdował się na niej zlewozmywak, płyta grzewcza, czy zwykły blat roboczy. To też znakomita alternatywa do spożywania posiłków lub długich rozmów przy pysznej kawie. Znakomitym pomysłem jest pozostawienie pod wyspą miejsca na nogi oraz stołki barowe lub wykorzystanie w projekcie blatu rozsuwanego z wyspy kuchennej.

Parapet zamiast stołu – klimatycznie i romantycznie

Osoby, które cieszą się szerokim i umieszczonym stosunkowo wysoko parapetem, mogą z powodzeniem zastąpić w ten sposób stół. Idealną sytuacją jest, kiedy pod parapetem nie znajduje się grzejnik, dzięki czemu dysponuje się wystarczająco dużą ilością miejsca na stołki lub taborety. Zaprojektowana w ten sposób kuchnia stanie się niezwykle klimatycznym i przytulnym miejscem, w którym domownicy chętnie będą spędzać czas, ciesząc się pysznymi posiłkami. Tego typu rozwiązanie jest również znakomitym sposobem na romantyczną kolację bez wychodzenia z domu.

Stoliki mocowane do ściany – świetna opcja w małej kuchni

Niezwykle modnym rozwiązaniem są ostatnimi czasy blaty składane, mocowane do ściany. Bez dwóch zdań stanowią jeden z lepszych pomysłów w przypadku małej kuchni. Przytwierdzone do ściany blaty można w łatwy sposób rozłożyć za jednym pociągnięciem. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby do kompletu dobrać segmentowe krzesła, które podobnie jak blat – także będą przymocowane do ściany. Co ciekawe, rozwiązanie to może stanowić znakomity akcent dekoracyjny, jeśli użyje się kolorowych mebli.

Niewiele miejsca w kuchni? Rozważ blat barowy!

Jeśli w kuchni jest mało miejsca (lub jest ona bardzo wąska), dobrym pomysłem jest wydzielenie na jednej ze ścian przedłużenia blatu lub wbudowanie wąskiego stolika. To stworzy coś w rodzaju baru, szczególnie jeśli będzie on lekko podwyższony w stosunku do reszty mebli. Takie rozwiązanie często jest wymuszane np. przez bardzo wąską kuchnię w bloku z wielkiej płyty. Pomimo niewielkiego pomieszczenia, okazuje się jednak, że jak najbardziej możliwe jest stworzenie praktycznej i jednocześnie pięknej kuchni. Metraż zdaje się mieć więc drugorzędne znaczenie – najważniejszy jest pomysł i dobry projekt.

Kuchnia bez stołu, ale stół w jadalni lub salonie!

Ci, którzy posiadają kuchnię otwartą na salon lub mają w domu jadalnię, mogą zrezygnować całkowicie ze stołu w kuchni i zrobić miejsce na niego w jadalni. Jeśli jednak domownicy lubią czasami usiąść w kuchni na filiżankę pysznej kawy, mogą skorzystać z zaproponowanych wyżej rozwiązań. Kuchnia bez stołu nie oznacza, że koniecznie należy całkowicie zrezygnować z jedzenia w niej posiłków lub biesiadowania z rodziną. Wystarczy jedynie skorzystać z naszych inspiracji, aby cieszyć się swoją wymarzoną i funkcjonalną kuchnią.