Spiżarnia to pomieszczenie niezbędne w każdym domu, które służy do przechowywania produktów spożywczych oraz wszelkich innych przedmiotów, które nie powinny znajdować się w kuchni czy jadalni. Jakie są najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę, planując i urządzając spiżarnię? W jaki sposób ją zaprojektować, aby była funkcjonalna i jednocześnie spełniała swoją funkcję? W tym tekście przyjrzymy się wszystkim tym aspektom i przedstawimy najważniejsze wskazówki dotyczące planowania i urządzania spiżarni w domu.

Dlaczego warto mieć w swoim domu spiżarnię?

Domowa spiżarnia to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które spędzają dużo czasu w kuchni. Ta dodatkowa przestrzeń jest wręcz idealna do przechowywania przetworów przygotowanych w sezonie, zapasów pożywienia, a także sprzętów, których nie używa się codziennie. Dzięki spiżarni bardzo łatwo można utrzymać porządek w kuchni – produkty, zamiast spoczywać w szufladach lub – co gorsza – gromadzić się na blacie, znajdują się w wydzielonym dla siebie miejscu.

Planując domową spiżarnię, należy poważnie przemyśleć wybór odpowiedniego miejsca – najlepiej, aby pomieszczenie wyznaczone na spiżarnię było nieogrzewane, suche, bez okien oraz usytuowane od strony północnej. Warto również zainwestować w odpowiednie wykończenie oraz wyposażenie spiżarni – ułatwi to utrzymanie jej w czystości oraz pozwoli zagwarantować właściwą wentylację.

Koniecznie należy pamiętać, że spiżarnia w domu w żadnym wypadku nie powinna być traktowana jako miejsce, do którego domownicy wrzucają rzeczy, z którymi nie wiedzą, co zrobić. Wręcz przeciwnie, pomieszczenie to powinno być starannie zorganizowane, tak aby ułatwić codzienną pracę w kuchni i zapewnić płynność gotowania.

Spiżarnia w domu – jakie miejsce będzie najlepsze do jej urządzenia?

Decydując się na urządzenie spiżarni w domu, ważne jest, aby znaleźć odpowiednie miejsce, które pozwoli na łatwy dostęp do przechowywanych produktów i sprzętów. Wiele osób decyduje się na umiejscowienie spiżarni w kuchni, dzięki czemu mogą oni mieć szybkie i zarazem wygodne dojście do wszystkiego, czego tylko potrzebują. Innym popularnym rozwiązaniem jest zlokalizowanie spiżarni pod schodami – takie rozwiązanie pozwala efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Często spiżarnie umieszcza się również w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak piwnica czy garaż, gdzie panują wręcz idealne warunki do przechowywania żywności.

Podstawą, o której należy pamiętać, jeśli chodzi o najlepsze miejsce do zorganizowania spiżarni w domu, jest, aby była ona dostępna i położona w niedalekiej odległości od kuchni. W nowoczesnych projektach domów, coraz częściej stawia się na ukrytą spiżarnię – połączoną z kuchnią.

Spiżarnia w domu jednorodzinnym a spiżarnia w bloku

Spiżarnia w domu jednorodzinnym to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Możliwość przechowywania przetworów, zapasów jedzenia oraz sprzętów w specjalnie wydzielonym do tego miejscu jest niezwykle kusząca. Regały, szafki i półki ułatwiają utrzymanie porządku, umożliwiając jednocześnie łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych przedmiotów. Warto również przygotować odpowiednie akcesoria, takie jak pojemniki czy kosze – te również pomogą utrzymać czystość i porządek w spiżarni.

W przypadku osób mieszkających w bloku, spiżarnia wcale nie musi być niedużym pomieszczeniem przylegającym bezpośrednio do kuchni. Nawet niewielkie wydzielone miejsce na przechowywanie może zwiększyć komfort życia, dlatego, jeśli tylko ma się taką możliwość, warto zainteresować się tym rozwiązaniem.

Spiżarnia uwzględniona w projekcie domu

Spiżarnia, która jest oddzielona od reszty kuchni, cechuje się szeregiem zalet. Wielu projektantów decyduje się na podzielenie przestrzeni kuchennej na dwa pomieszczenia, z których jedno jest przeznaczone właśnie na przechowywanie zapasów spożywczych. Ważne jest, aby tak zaplanowana spiżarnia posiadała zamknięte drzwi – pozwoli to utrzymać w niej niższą temperaturę i zapewnić ochronę przed światłem słonecznym.

Jeśli chodzi o nowoczesne rozwiązania dotyczące spiżarni w kuchni, bez wątpienia jednym z ciekawszych jest wykorzystanie wnęki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uwzględnić ją w projekcie, a następnie zabudować odpowiednimi meblami, takimi jak zamykane szafki czy przesuwne drzwi. Dzięki temu przetwory i zapasy nie będą widoczne, a jednocześnie staną się lepiej chronione przed niekorzystnymi warunkami. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie lepiej sprawdzi się w przestronnych kuchniach, gdzie nie będzie problemu z zagospodarowaniem pozostałych stref kuchennych.

Piwnica i garaż – idealne miejsca do przechowywania

W przypadku mniejszych kuchni i aneksów, gdzie trudno jest znaleźć miejsce na spiżarnię, alternatywnym rozwiązaniem może być umieszczenie jej w piwnicy lub garażu. W obu przypadkach warunki do przechowywania żywności są wręcz idealne, lepsze niż w przypadku spiżarni znajdującej się w kuchni.

W przypadku, jeśli posiada się taką przestrzeń w swoim domu – piwnica lub garaż (szczególnie ten nieogrzewany) mogą być doskonałym miejscem na spiżarnię. Pomieszczenia ta zapewniają optymalne warunki do przechowywania zapasów spożywczych – mowa tutaj, chociażby o wilgotności powietrza na poziomie 55-65% i temperaturze nieprzekraczającej 16 stopni Celsjusza. Jest to spowodowane brakiem systemu grzewczego oraz brakiem dostępu światła słonecznego, które powoduje duże wahania temperatur. W takich warunkach można bezpiecznie przechowywać swoje własnoręcznie przygotowane przetwory, a także produkty sypkie czy zebrane jesienią plony.

Wielkość i wymiary spiżarni w domu – co warto wiedzieć?

Wielkość spiżarni jest uzależniona przede wszystkim od możliwości oraz indywidualnych preferencji. Spiżarnia we wnęce lub pod schodami jest zazwyczaj niewielka, jednak dzięki odpowiedniej aranżacji również może spełniać potrzeby domowników. 

W przypadku, gdy przestrzeń na to pozwala, spiżarnia może być osobnym pomieszczeniem o powierzchni kilku metrów kwadratowych, np. w części podpiwniczenia.

Urządzanie spiżarni – o czym należy pamiętać?

Przy projektowaniu spiżarni koniecznie należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Istotny jest bowiem:

  • wybór nieogrzewanego, suchego i łatwo dostępnego pomieszczenia,
  • usytuowanie spiżarni od strony północnej,
  • wykonanie systemu wentylacyjnego i instalacji oświetleniowej,
  • odpowiednie wykończenie i wyposażenie,
  • właściwe izolowanie termiczne. 

Zwrócenie uwagi na wyżej wymienione kwestie sprawi, że spiżarnia będzie spełniać swoją funkcję, pozwalając przy tym na bezpieczne przechowywanie żywności.

Szafy i moduły koszy cargo – funkcjonalność ma znaczenie

Chcąc wyznaczyć jak najwięcej miejsca na przechowywanie artykułów spożywczych, warto zaplanować odpowiednie rozmieszczenie półek, szafek i regałów. W przypadku spiżarni w osobnym pomieszczeniu, należałoby zastanowić się nad zabudowaniem ścian regałami z półkami o odpowiedniej nośności. Co więcej, szafki z szufladami, relingi, pojemniki czy kosze pozwolą na znacznie lepsze zagospodarowanie przestrzeni i ułatwią tym samym utrzymanie porządku. Z kolei w przypadku spiżarni w kuchni, dobrym rozwiązaniem mogą być wysokie szafki cargo, które po uchyleniu mebla w całości się wysuwają, uwidaczniając całą swoją zawartość. Dla jeszcze większej wygody, warto doposażyć je w system cichego domyku. Równie ciekawe mogą okazać się też szuflady z wkładkami dzielącymi przestrzeń – umożliwiają one łatwe segregowanie produktów.

Jakie powinno być oświetlenie w spiżarni?

Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i zagospodarowaniu przestrzeni, spiżarnia stanie się miejscem, w którym będzie można przechowywać wiele produktów. O wiele przyjemniejsze okaże się również korzystanie z części sprzętów, które dotąd spoczywały głęboko w szafkach.

Oświetlenie sztuczne to niezwykle istotna kwestia, o której należy pamiętać, aby ułatwić sobie korzystanie z pomieszczenia. Podstawą jest sufitowa lampa główna, jednakże niektórzy decydują się również na zamontowanie lampek punktowych lub listew LED. 

Podsumowując, spiżarnia to pomieszczenie, które powinno być przemyślane i dopasowane do indywidualnych potrzeb domowników, by stało się przydatnym i funkcjonalnym elementem domu.